Siparişimi iptal edebilir miyim?

Siparişiniz kargoya teslim edilmemişse, sipariş iptali veya ürün değişimi için www.aryasposa.com sitemizde “Hesabım / Siparişlerim” sayfası üzerinden ilgili siparişin iptal butonuna tıklayarak talep oluşturabilir, info@aryasposa.com e-posta hesabımıza talebinizi iletebilir veya mobil destek hattımız üzerinden ulaşarak talebinizi iletebilirsiniz.
Sipariş iptal talebiniz onaylandıktan sonra, siparişinizin ödemesi kredi kartınızdan alındı ise yine aynı kredi kartınıza iade edilecektir. Geri ödemeler banka iç süreçlerine bağlı olarak farklılık göstermekte ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip etmenizi rica ederiz. Ayrıca taksitli ödemelerin iadesi banka süreçleri gereği taksitli olarak yapılmaktadır.

Ürünümü iade etmek/değiştirmek istiyorum, İade/Değişim Şartları nedir?

Satın aldığınız ürünü iade/değişim talebinizi, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 7 iş günü içinde www.aryasposa.com sitemizden “Hesabım / Ürün İade Et” butonuna basarak başvuruda bulunabilir veya info@aryasposa.com e-posta hesabımıza e-posta göndererek iletebilirsiniz. Ürün iadelerinizde Sürat Kargo veya MNG Kargo şubesine unvanımızı belirterek (Arya Sposa – Hacer ÇAM) “kargo bedeli ” ödemeden geri gönderebilirsiniz.

İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyon, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekmektedir.

İade/Değişim Koşulları :

-İadeler mutlak surette orijinal kutu/ambalajı ve faturası ile birlikte yapılmalıdır.

-Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.

-Hediye verilen promosyonlu, kampanyalı ürünler de orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.

-Tüketicinin özel ölçü ve istekleri doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye ve özel ölçülere istinaden üretilerek tekrar kullanıma elverişli olmayan ürünler iade edilemez.

-Her türlü Kozmetik Ürünler, ve Kişisel Bakım Ürünleri, Her türlü yazılım, Her türlü işlemci(CPU) Program, DVD, VCD, CD ve Kasetlerin, Bilgisayar ve Kırtasiye sarf malzemelerin (toner, kartuş, şerit vb.) ancak ambalajları açılmamış olması şartı ile iadesi kabul edilir.

-Hijyenik ürünler (iç çamaşırı gibi), süpermarket ürünleri (gıda ürünleri gibi), gazete, dergi gibi süreli yayınlar iade edilemez.

-Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (altın grubu) iade edilemez.

Yukarıda belirtilen iade şartlarına dikkat ederek Sürat Kargo veya MNG Kargo ile firma adını belirterek ürününüzü iade/değişim için merkezimize ARYA SPOSA / Cemalpaşa Mah. Gazipaşa Blv. 56/A Seyhan / Adana adresine ilk değişim işleminizi ve iadelerinizi ücretsiz geri gönderebilirsiniz.
Sürat Kargo veya MNG Kargo dışında diğer kargo şirketlerinden yapılan iadelerde ücret göndericiye aittir.

Üreticiden teslim edilen ürünümü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Sitemizden aldığınız bazı ürünler doğrudan üretici firma tarafından size teslim edilmektedir. Bu ürünler size “fatura” ile gönderilir. Bu ürünlerin iadesinde “Ürünümü iade etmek istiyorum, İade Şartları nedir, hangi ürünleri iade edebilirim?” başlığı altında yer alan adımları takip edebilirsiniz.

Ürününüzün teslimatı üretici firmaya tarafımızdan yapıldıktan sonra ilgili firma tarafından verilecek bilgi doğrultusunda bedel iadesi işlemleri başlatılacaktır.
Ödeme işlemleri için, “İadesi onaylanan ürünlerimin iadesi banka hesabıma/kredi kartıma ne zaman ulaşacak?” sorusunun cevabına bakabilirsiniz.

Tüzel kişi iadeleri:

aryasposa.com’dan siparişinizi tüzel kişi olarak verdiyseniz ve firma adına fatura kestirdiyseniz, iade talepleriniz için “iade faturası” kesmeniz gerekmektedir. İade faturası, alışveriş faturasının adına kesildiği kurum tarafından, alışverişe dair kargo bedeli dahil edilmeden kesilir ve Arya Sposa’ya iletilir. İade faturası kesilmeyen ve Arya Sposa’ya ulaştırılmayan iade talepleri gerçekleştirilemeyecektir.

Tüzel kişi olarak aryasposa.com’dan satın almış olduğunuz ürünlerin değişim veya iade süreçleri bireysel müşterilerle aynıdır.

İadesi onaylanan ürünlerimin iadesi banka hesabıma/kredi kartıma ne zaman ulaşacak?

İade talebiniz onaylandığında, iade bedeliniz otomatik olarak;

-Alışverişin ödemesi kredi kartı ile yapıldıysa kredi kartınıza

-Alışverişin ödemesi havale/EFT yoluyla yapıldıysa banka hesabınıza yansıtılacaktır.

Her iki işlemde de iade bedelinin kredi kartınıza/hesabınıza ulaşması ilgili bankanın iç süreçlerine bağlı olarak farklılık göstermekte ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip etmenizi rica ederiz. Ayrıca taksitli ödemelerin iadesi banka süreçleri gereği taksitli olarak yapılmaktadır.

Yaptığım alışverişin iadesini, ürünü satın alırken kullandığımdan farklı bir banka hesabına/kredi kartına alabilir miyim?

aryasposa.com’dan yapmış olduğunuz alışverişleri iade etmeniz durumunda iade bedeli yalnızca siparişi oluştururken tercih ettiğiniz ödeme yöntemiyle ve kullanmış olduğunuz ödeme aracına iade edilmektedir.

Ürünümü iade ederken kargo ücreti ödeyecek miyim?

İade işlemlerinde “kargo ücreti” ödemezsiniz. Bu doğrultuda, Sürat Kargo veya MNG Kargo ile firma adını belirterek ürününüzü iade/değişim için merkezimize ARYA SPOSA / Cemalpaşa Mah. Gazipaşa Blv. 56/A Seyhan / Adana adresine ücretsiz geri gönderebilirsiniz.

Kargo şirketine nasıl ulaşabilirim, ürünü nasıl iade ederim?

Sürat Kargo veya MNG Kargo’ya en yakın şubelerinden ulaşabilirsiniz. Gönderim aşamasında kargo görevlisine Arya Sposa – Hacer ÇAM firma-kargo şirketi anlaşma kayıt bilgisini iletmeyi unutmayınız.

Ürünü gönderdikten sonra süreci nasıl takip edeceğim?

Ürününüz AryaSposa.com tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı, aksesuarları, faturası(*) kontrol edilecektir.

İade işleminin onaylanması durumunda; iade başvurusundaki tercihiniz doğrultusunda 10 iş günü içinde “ürün bedeli” tarafınıza geri ödenecektir.

İadenizin iade koşullarına uygun olmaması durumunda ise; ilgili ürün, adresinize ücretsiz kargo ile gönderilecektir. Ürününüzün durumunu, “Hesabım”ın altındaki “Siparişlerim” sayfasından takip edebilirsiniz.

(*) İade edeceğiniz ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturasıyla birlikte göndermeniz gerekir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden (ürün birim fiyatı + KDV şeklinde) düzenlenmelidir.

Yeni aldığım ürün kusurlu çıktı, ne yapmalıyım?

Ürününüzle ilgili yaşadığınız kusur sorunları için, ürünün elinize geçmesinden itibaren 30 gün içinde tarafımıza başvurabilirsiniz. Başvurunuzun ardından size verilen ‘kargo gönderi kodu’ ile ürününüzü hiçbir “kargo ücreti” ödemeden geri gönderebilirsiniz.

Ürününüz aryasposa.com tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı ve aksesuarları kontrol edilerek, incelemeye gönderilir. Yetkili Departman tarafından teslim alınmasından itibaren 20 iş günü içinde, Yetkili Departman’ın vereceği inceleme raporu doğrultusunda, ürün aynı ürün yeniden üretilerek yenisi ile değiştirilebilir, iadesi alınarak bedel ödemesi yapılabilir ya da onarımı gerçekleştirilerek tarafınıza geri gönderilebilir.

Ancak ürününüzdeki kusur, “kullanıcı hatası ” (yırtma, yanma, sıvı teması, vb.) olarak tespit edilirse; herhangi bir işlem yapılmayacaktır.

www.aryasposa.com sitemiz üzerinden ürün iade talebi oluşturmak için “Hesabım / Ürün İade İsteği” sayfasına gidin, “ Yeni iade isteği ekle ” linkine tıklayın. İşlem yapılmasını istediğiniz siparişinizi listeden seçtikten sonra iade / değişim yapılmayacak ürünleri x işaretine tıklayarak listeden çıkarın ve “paket” / “istek tipi” / “iade nedeni” listelerinden ilgili maddeleri seçin. Sayfanın sağ alt tarafından bulunan “İsteği gönder” butonuna tıklayarak iade/değişim talebinizi tamamlayabilirsiniz.

“Ürünümü iade etmek istiyorum, İade Şartları nedir, hangi ürünleri iade edebilirim?” maddesindeki kurallara dikkat ederek Sürat Kargo veya MNG Kargo ile firma adını belirterek ürününüzü iade/değişim için merkezimize ARYA SPOSA / Cemalpaşa Mah. Gazipaşa Blv. 56/A Seyhan / Adana adresine ücretsiz geri gönderebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye “Ürünü gönderdikten sonra süreci nasıl takip edeceğim?” sorusunun cevabından ulaşabilirsiniz

Siparişimdeki ürün/ürünler yanlış geldi. Ne yapmalıyım?

Siparişini verdiğiniz ürün yerine faturanızda yazan ve koliden çıkan ürün birbiri ile aynı değilse ürününüzle ilgili yaşadığınız sorunları için, ürünün elinize geçmesinden itibaren 7 gün içinde tarafımıza başvurabilirsiniz. Başvurunuzun ardından ederek Sürat Kargo veya MNG Kargo ile firma adını belirterek ürününüzü iade/değişim için merkezimize ARYA SPOSA / Cemalpaşa Mah. Gazipaşa Blv. 56/A Seyhan / Adana adresine ücretsiz geri gönderebilirsiniz.
Ürününüz AryaSposa.com tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı ve aksesuarları kontrol edilerek, incelenmek üzere işleme alınır. Yapılan inceleme sonrasında doğru ürün değişimi yapılarak ürün adresinize yeniden gönderilir.