Teslimat süresi ne kadar?

aryasposa.com’da satılan ürünler yurt içi için 26 iş günü, yurt dışı için 52 iş günü içinde kargoya teslim edilmektedir. Kişiselleştirilen (gelinlik vb.) ürünlerin kargo teslim süreçleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Kargoya teslim edilen Adana içi gönderilerin 1 iş günü, Adana dışı gönderilerin ise 1 ile 3 iş günü arası tahmini varış süresi öngörülmektedir. Kargo firması, siparişinizi –iş günleri– 09.00-18.00 saatleri arasında belirttiğiniz adrese teslim edecektir.

Satın aldığım ürünü teslim alırken kargo ücreti ödeyecek miyim?

Satın aldığınız ürüne ilişkin kargo bedeli tarafımızca ödenmektedir. Siparişiniz adresinize ulaştığında kargo yetkilisine kesinlikle ödeme yapmayınız.

Türkiye’nin her yerine teslimat yapıyor musunuz?

aryasposa.com’dan satın almış olduğunuz ürünler Türkiye’nin her yerine adresinize teslim edilir. Yurt dışından da sipariş alarak teslimatlar gerçekleştirmekteyiz.

Kargo firması bana ulaşamazsa ne olur?

Kargo firması size verdiğiniz adreste ulaşamazsa, adresinize, üzerinde irtibata geçebileceğiniz telefon, adres bilgileri bulunan bir “Haber Kağıdı” bırakacaktır. Bu numaraları arayarak paketinizle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Teslimat ücreti nedir?

aryasposa.com’dan yapacağınız alışverişlerde, Türkiye içindeki tüm adresler için kargo bedeli alınmamaktadır.

Alışverişim hangi kargo şirketi ile gönderilir?

aryasposa.com’dan yapılan alışverişlerin yurtiçi gönderim işlemleri Sürat Kargo tarafından sağlanmaktadır. Yurt dışı gönderim işlemleri ise kargo firması bazında değişkenlik gösterebilmektedir.

Kargodan ürünü teslim alırken ne yapmalıyım?

Ürününüzü teslim alırken kontrol etmenizi ve üründe fark edebileceğiniz bir hasar olup olmadığını kargo görevlisi yanında tespit etmenizi özellikle öneririz. Eğer bu aşamada bir tespitte bulunursanız kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatmanızı ve ürünü teslim almadan aynı kargo ile geri göndermenizi rica ederiz.
Kargo tarafından aryasposa.com’a, ürünün hasarlı olduğuna ilişkin bilgilendirme yapıldığında; ürünün iade işlemleri başlatılacak ve “ürün bedel iadesi” gerçekleştirilecektir.

Siparişimdeki ürünler eksik geldi. Ne yapmalıyım?

Öncelikle size ulaşan faturadaki ürünler ile paket içindeki ürünleri kontrol ediniz. Siparişinizde “kısmi teslimat” (aynı siparişteki ürünlerin ayrı ayrı paketlenerek gönderimi) işlemi de yapılmış olabilir. ‘Sipariş Takibi’ sayfasından siparişlerinizin kargoya verilme tarihlerini ve ürün durumunu kontrol edebilirsiniz.
Kontrolleriniz sonrasında size eksik bir ürün ulaştı ise; lütfen 0532 059 49 07 numaralı mobil destek hattımızdan hafta içi çalışma saatleri içinde arayarak veya info@aryasposa.com e-posta adresimize mail atarak bizi bilgilendirin. Gerekli incelemeler tarafımızdan hızlıca yapılarak ve eksik ürün tarafınıza gönderilecektir.

Teslimat sırasında ürünüm hasarlı çıktı, ne yapmalıyım?

Kargo size teslim edildiğinde kolide ezilme, deformasyon, ıslaklık ya da ürüne zarar verebilecek bir durum söz konusu ise, bunun için ‘Kargo Hasar Tespit Tutanağı’ düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ürününüz için yapacağınız ‘hasar bildirimi’ kabul edilmeyecektir.

Tutanak tutulan ürünler kargo firması tarafından aryasposa.com’a ulaştırılacak ve tarafımızdan ürünün iade işlemleri başlatılacak ve “ürün bedel iadesi” gerçekleştirilecektir.

Ürün Teslimat Koşulları Nedir?

aryasposa.com üzerinden satılan tüm ürünler özel üretime tabidir. Müşteri siparişinin ardından, müşteri tarafından satın alma işlemi esnasında sistemimiz üzerinden bildirilen özel üretim için gerekli ölçülerin tarafımıza bildirilmesi ile üretim süreci başlamaktadır. Yurt içi için teslimat süresi sipariş akabinde 26 iş günü olup, yurt dışı siparişleri için ise 52 iş günüdür. Bu süreleri aşan temin süresi olası durumlarında müşterinin talebi ile ödeme iadesi yapılabilmektedir.